dr inż. Agnieszka Kurkowska

   Starszy Wykładowca w Katedrze Architektury

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. W 1997 obroniła pracę magisterską pt. Bank w Gdańsku. Centrala i oddział na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej; Promotorem był dr inż. arch. Krzysztof Kozłowski. W 2007 roku ukończyła 5-letnie studia podyplomowe w ramach Środowiskowego Studium Doktoranckiego przy Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Gdańskiej. W roku 2010 obroniła Rozprawę Doktorską pt. Nastrój jako komunikat pomiędzy twórcą i odbiorcą architektury. Relacje współczesne na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej i uzyskała tytuł doktora w dziedzinie nauk technicznych w zakresie architektury i urbanistyki w dyscyplinie architektura i specjalności teoria architektury; promotorem był prof. dr hab. inż arch. Andrzej Baranowski.

 

Doświadczenie zawodowe zdobywała od 1993 roku prowadząc współpracę autorską z pracowniami projektowymi w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. W latach 1997-1999 była asystentem projektanta w Warsztacie Architektury Pracowni Autorskiej dr inż. arch. Krzysztofa Kozłowskiego. W latach 1999-2003 zdobywała doświadczenie wykonawcze pracując w polskich oddziałach zagranicznych firm wykonawczych; brytyjskiej firmy Sunley Turriff Group oraz niemieckiej firmy Hochtief.

 

W roku 2000 zdobyła uprawnienia zawodowe do projektowania architektonicznego bez ograniczeń. Jest członkiem Pomorskiej Izby Architektów i Stowarzyszenia Architektów Polskich w Oddziale Wybrzeże.

 

W latach 2004-2013 pracowała jako samodzielny projektant pełniąc funkcję kierownika projektu i kierownika pracowni projektowej Semeko Projekty opracowującej tematy koncepcyjne i realizacyjne dla Semeko Grupa Inwestycyjna (kompleks sportowo-rekreacyjno-usługowy z aquaparkiem w Redzie – koncepcje programowo – przestrzenne oraz projekt budowlany w latach 2008-2012, budynek biurowo-usługowy z siedzibą firmy w Gdyni, ul.Łużycka koncepcje programowo-przestrzenne oraz projekt budowlany w latach 2008-2010, kościół w Babich Dołach – projekt budowlany i projekty wnętrz w latach 209-2012, budynki mieszkalne wielorodzinne w Redzie, Rumii, Gdyni projektowane samodzielnie (8 typów) lub w zespołach mieszkalnych / osiedlach (‘Rumia Park’, ‘Reda Park’, ‘Horyzonty Gdyni’), także łączone z usługami – projekty budowlane i realizacje, wraz z projektami przestrzeni publicznych ich wyposażeniem w latach 2004-2010, projekt przebudowy i rozbudowy kaplicy w Nadolu, gm. Gniewino w r. 2007)

 

Od 2013 roku pracuje jako adiunkt w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej w Zakładzie Architektury Wnętrz, kierując nim od 2014 roku.

 

W pracy zawodowej brała udział indywidualnie i w zespołach projektowych w licznych konkursach projektowych, plastycznych, fotograficznych. W kilku otrzymała nagrody i wyróżnienia. (w 1998 r. wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie architektonicznym na architektoniczno-urbanistyczną koncepcję zagospodarowania placu wokół Ratusza oraz adaptację kawiarni muzycznej w  Kołobrzegu, w 1998 r. wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie architektonicznym na architektoniczno-urbanistyczną koncepcję zagospodarowania „Targu Węglowego” w Gdańsku, w 1998 r. wyróżnienie Nagrody Roku  przyznane zespołowi projektowemu przez SARP Stowarzyszenie Architektów Polskich za wybitne dzieło architektoniczne – „Batory”, Gdynia – centrum handlowo-usługowe, w 1998 r. pierwsza nagroda i realizacja w konkursie na logo Domu Handlowo-Usługowego „Batory” w Gdyni 1999 r. pierwsza nagroda i realizacja w konkursie na logo Miasta Gdańska, w 2000 r. III nagroda w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Miasto Gdańsk na założenie programowo-przestrzenne Pomnika „Cmentarz nieistniejących cmentarzy”, w 2000 r. I nagroda na koncepcję architektoniczną Ośrodka Szkoleniowo – Konferencyjnego w Skorzewie wraz z zagospodarowaniem terenu)

 

Wygłosiła liczne referaty na ogólnopolskich, międzynarodowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Autorka publikacji naukowych z dziedziny teorii architektury (min. współredaktorka i autorka 4 rozdziałów monografii naukowej „Człowiek a przestrzeń” Seria Pryzmaty Architektury  nr 1/2016, Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, Koszalin 2016, autorka monografii naukowej „Urzeczywistnianie treści w obiekcie architektonicznym” (Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, Koszalin 2016), współredaktorka i autorka 2 rozdziałów w monografii „Design a Sztuka. Refleksje” Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, Koszalin 2015). Autorka monografii habilitacyjnej „Przestrzenie architektury w kontekście zamieszkiwania” (Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, Koszalin 2017), współredaktorka i autorka rozdziału monografii „Przestrzeń. Architektura. Środowisko. Perspektywa Architektoniczna. Tom II”  (Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, Koszalin 2017), współredaktorka i autorka 2 rozdziałów monografii naukowej „Wartości a przestrzeń architektoniczna. Tożsamość, tradycja, komunikacja.” (Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej).

 

Autorka książki popularnonaukowej dla dzieci „Punkt i punkcik. Geometria w architekturze dla najmłodszych” (Wydawnictwo AKUR, Gdańsk 2016).

Autorka wielu realizacji z zakresu projektu wystaw, mebli, aranżacji wnętrz, budownictwa mieszkaniowego jedno- i wielorodzinnego, usługowego, sakralnego, projektów urbanistycznych. Kuratorka wystawy Design a Sztuka w Oddziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku w 2015 roku. Uczestniczka i autorka wystaw plastycznych i fotograficznych (min. wystawa fotograficzna „Kaszuby: wzór, forma, układ” w 2016 r. w Stacji Kultura Miejskiej Bibliotece Publicznej, wystawa fotograficzna pt. Urzeczywistnianie treści w obiekcie architektonicznym na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej w 2016 r., „Schronienie” na Festiwalu Artystycznym Obrazy Ogniem Malowane Gdańskiego Archipelagu Kultury w 2016 r., „The furniture as an integral part of the architecture” w Hochschule Wismar w 2016 r., „Dom jako znak tożsamości” na Międzynarodowej Wystawie Mosty Sztuki. Art Bridges. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Kaliszu w 2015 r., „Unierzeczywistnienie” na Festiwalu Artystycznym Obrazy Ogniem Malowane Gdańskiego Archipelagu Kultury w 2015 r., „Dom jako znak tożsamości” na Międzynarodowej Wystawie Design a Sztuka, Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku w 2015 r.

Laureatka nagród i stypendiów (nagroda rektorska II stopnia 2016 za osiągnięcia naukowe, nagroda rektorska III stopnia 2016 za osiągnięcia organizacyjne, Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska 2016). Inicjatorka i współorganizatorka konferencji naukowych (min. w 2015 r. „Nauczanie w sztukach projektowych”, w 2015 r. „Design a Sztuka”, w 2016 r. „Przedmiot. Architektura. Miasto. Nauczanie w sztukach projektowych”, w 2017 r. „Przedmiot. Architektura. Środowisko”)

Inicjatorka oraz autorka i współautorka wielu wydarzeń i projektów popularyzatorskich z dziedziny sztuki i architektury (min. w 2014 i 2015 r. „Akademia Młodego Projektanta” z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku, w 2015 r. „Edukacyjne Przestrzenie Dziecka” z Muzeum Narodowym w Gdańsku i Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku, w 2016 r. „Przestrzenie archiTEKTURY” z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku). Prelegentka i gość specjalny ogólnopolskiego „Festiwalu Edukacji Miasto” organizowanego przez Muzeum Miasta Gdyni w 2017 roku.

Skip to content