facebook

Instytut Wzornictwa
Politechniki Koszalińskiej

Strona głównaInstytut Aktualności Wydarzenia Dla studentów Dla kandydatów Dla pracowników Biznes Absolwenci Studenci Archiwum Nasi Studenci upiększą Miastko Wystawa Prac Studentów Bliżej designu - wystawa prac studentów Przedmiot Architektura Środowisko Arena Design _2017 Wielkanoc 2017 Warsztaty portretu Więcej...

Zapraszamy na WARSZTATY PORTRETU organizowane przez
doktora habiliotwanego Kazimierza Jałowczyka oraz jego studentówW dniach od 30 maja do 12 czerwca 2014 roku Galerii RONDO w Słupsku przy ulicy Niedziałkowskiego 5a będzie odbywać się wystawa dorobku doktora habiliotwanego Kazimierza Jałowczyka. Wydarzeniem towarzyszącym jest wystawa prac studentów Kazimierza Jałowczyka studiujących w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej.
Nota Autorów Wydarzenia WARSZTATY PORTRETU

Każdego dnia, spoglądając w lustro zadajemy pytanie - „kim ja jestem?”. I lustro odpowiada. Portret malarski jest konwencją, w której lustrem staje się płaszczyzna obrazu – miejsce zadawania różnorodnych pytań i uzyskiwania mnogich odpowiedzi.

Obraz portretowy rejestruje specyficzny dialog twórcy z osobą pozującą. Malarz bada osobowość modela, docieka napięć i tajemnic- jawnych i skrywanych.

Szczególnym wyzwaniem autorskim jest próba autoportretu – gdzie malujący i model jest jedną i tą samą osobą. Podjęty w takim przypadku wysiłek ma sens wyjątkowy. Czynność malarska jest jednocześnie szczególną autowiwisekcją – nie jednokrotną jak spojrzenie w lustro – lecz trwającą w czasie, rozłożoną na etapy.

II – ga część prezentowanej wystawy, której autorem jest niżej podpisany posiada charakter ściśle imaginacyjny. Jest ona fragmentem dużo większego zbioru obiektów, który nosi roboczy tytuł „PANEIKON” = wizerunki wszystkie. Bohaterami poszczególnych ujęć są osoby, o których nie posiadamy żadnej wiedzy. Ich ikoniczna obecność jest przypadkowa, albo do końca niewytłumaczalna.

Portret (podobnie jak autoportret), jest efektem spotkania twórcy z konkretną osobą. W opisywanych doświadczeniu, tej osoby brak. Pojawia się ona jako zjawisko wizualne. Unaocznienie czyni jej „obecność” niepodważalną.
Jak wytłumaczyć serie imaginacyjnych przedstawień ? Czy są one rekonstrukcją pamięci, czy antycypacją czegoś (kogoś), czego (kogo) nie ma, która siłą obrazu nadają istnienie nieistniejącemu ?

Hasło wystawy WARSZTATY PORTRETU wyraża roboczy charakter pokazu. Miejsce realizacji – pracownia malarstwa Instytutu Wzornictwa PK – przestrzeń spotkań, służąca poznawaniu języka obrazu i eksperymentem technicznym.
Prezentacja tego tematycznego zbioru w Galerii „Rondo”, w mieście Słupsku posiada wyjątkowe znaczenie. Symbolem powojennej kultury tego miasta i regionu stał się Stanisław Ignacy Witkiewicz. Przeważająca część malarskiego dorobku arcyksięcia sztuki polskiej znajduje się w zbiorach miejscowego książęcego zamku. Fascynująca kolekcja portretowa Witkacego nie jest zabytkiem muzealnym – jest ciągle żywa, intrygująca.
Prezentowana wystawa jest cichym ukłonem złożonym wielkiemu artyście i wskazaniem na jego ciągle inspirującą obecność.

dr hab. Kazimierz Jałowczyk & studenci Instytutu Wzornictwa PK
Koszalin – Słupsk, 30.05/12.06.2014
Galeria „Rondo”
ul. Niedziałkowskiego 5a
76-200 Słupsk

Strona głównaPoprzednia strona WzornictwaWyślij uwagi techniczneLogowanie

Copyright: Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej 2013