facebook

Instytut Wzornictwa
Politechniki Koszalińskiej

Strona głównaInstytut Aktualności Wydarzenia Dla studentów Dla kandydatów Dla pracowników Biznes Absolwenci Studenci Archiwum Noc Muzeów 2017 XVII Zachodniopomorski Festiwal Nauki Nasi Studenci upiększą Miastko Wystawa Prac Studentów Bliżej designu - wystawa prac studentów Przedmiot Architektura Środowisko Warsztaty portretu Więcej...

Zapraszamy na WARSZTATY PORTRETU organizowane przez
doktora habiliotwanego Kazimierza Jałowczyka oraz jego studentówW dniach od 30 maja do 12 czerwca 2014 roku Galerii RONDO w Słupsku przy ulicy Niedziałkowskiego 5a będzie odbywać się wystawa dorobku doktora habiliotwanego Kazimierza Jałowczyka. Wydarzeniem towarzyszącym jest wystawa prac studentów Kazimierza Jałowczyka studiujących w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej.
Nota Autorów Wydarzenia WARSZTATY PORTRETU

Każdego dnia, spoglądając w lustro zadajemy pytanie - „kim ja jestem?”. I lustro odpowiada. Portret malarski jest konwencją, w której lustrem staje się płaszczyzna obrazu – miejsce zadawania różnorodnych pytań i uzyskiwania mnogich odpowiedzi.

Obraz portretowy rejestruje specyficzny dialog twórcy z osobą pozującą. Malarz bada osobowość modela, docieka napięć i tajemnic- jawnych i skrywanych.

Szczególnym wyzwaniem autorskim jest próba autoportretu – gdzie malujący i model jest jedną i tą samą osobą. Podjęty w takim przypadku wysiłek ma sens wyjątkowy. Czynność malarska jest jednocześnie szczególną autowiwisekcją – nie jednokrotną jak spojrzenie w lustro – lecz trwającą w czasie, rozłożoną na etapy.

II – ga część prezentowanej wystawy, której autorem jest niżej podpisany posiada charakter ściśle imaginacyjny. Jest ona fragmentem dużo większego zbioru obiektów, który nosi roboczy tytuł „PANEIKON” = wizerunki wszystkie. Bohaterami poszczególnych ujęć są osoby, o których nie posiadamy żadnej wiedzy. Ich ikoniczna obecność jest przypadkowa, albo do końca niewytłumaczalna.

Portret (podobnie jak autoportret), jest efektem spotkania twórcy z konkretną osobą. W opisywanych doświadczeniu, tej osoby brak. Pojawia się ona jako zjawisko wizualne. Unaocznienie czyni jej „obecność” niepodważalną.
Jak wytłumaczyć serie imaginacyjnych przedstawień ? Czy są one rekonstrukcją pamięci, czy antycypacją czegoś (kogoś), czego (kogo) nie ma, która siłą obrazu nadają istnienie nieistniejącemu ?

Hasło wystawy WARSZTATY PORTRETU wyraża roboczy charakter pokazu. Miejsce realizacji – pracownia malarstwa Instytutu Wzornictwa PK – przestrzeń spotkań, służąca poznawaniu języka obrazu i eksperymentem technicznym.
Prezentacja tego tematycznego zbioru w Galerii „Rondo”, w mieście Słupsku posiada wyjątkowe znaczenie. Symbolem powojennej kultury tego miasta i regionu stał się Stanisław Ignacy Witkiewicz. Przeważająca część malarskiego dorobku arcyksięcia sztuki polskiej znajduje się w zbiorach miejscowego książęcego zamku. Fascynująca kolekcja portretowa Witkacego nie jest zabytkiem muzealnym – jest ciągle żywa, intrygująca.
Prezentowana wystawa jest cichym ukłonem złożonym wielkiemu artyście i wskazaniem na jego ciągle inspirującą obecność.

dr hab. Kazimierz Jałowczyk & studenci Instytutu Wzornictwa PK
Koszalin – Słupsk, 30.05/12.06.2014
Galeria „Rondo”
ul. Niedziałkowskiego 5a
76-200 Słupsk

Strona głównaPoprzednia strona WzornictwaWyślij uwagi techniczneLogowanie

Copyright: Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej 2013