facebook

Instytut Wzornictwa
Politechniki Koszalińskiej

Strona głównaInstytut Aktualności Wydarzenia Dla studentów Dla kandydatów Dla pracowników Biznes Absolwenci Studenci Archiwum Noc Muzeów 2017 XVII Zachodniopomorski Festiwal Nauki Nasi Studenci upiększą Miastko Wystawa Prac Studentów Bliżej designu - wystawa prac studentów Przedmiot Architektura Środowisko Stacja Kultury AB Więcej...Publikacja dr Jana Sikory w grudniowym numerze miesięcznika Architektura&Biznes dotycząca projektu "Stacja Kultura dworzec Rumia""Ostatnie lata przyniosły falę rewitalizacji głównych budynków dworcowych w największych miastach Polski. Efekty tych modernizacji w przeważającej części pozostawiają wiele do życzenia. Często pierwotne funkcje dworca traktowane są po macoszemu, a na pierwszym planie wyłania się nowy, handlowy profil obiektu. Tym większe zaskoczenie stanowi modernizacja dworca w niespełna pięćdziesięciotysięcznej Rumi na Kaszubach, gdzie nie postawiono na działalność komercyjną, lecz na krzewienie kultury. Otwarta we wrześniu tego roku Stacja Kultura przełamuje nasze wyobrażenie o Polskich Kolejach Państwowych i miejskich bibliotekach publicznych.
Dotychczasowe funkcje dworcowe na stacji, która od pewnego czasu nie przyjmuje pociągów dalekobieżnych, z powodzeniem udało się umieścić w jednej czwartej powierzchni obiektu. Na operatora pozostałej części budynku wybrano Miejską Bibliotekę Publiczną w Rumi, która utworzyła tam nowy oddział. Zrujnowany obiekt wymagał gruntownego remontu. Modernistyczny budynek dworca został poddany renowacji, oczyszczony z reklam i elementów małej architektury, wyposażony w nową stolarkę, identyfikację wizualną i czytelną tarczę zegarową na fasadzie frontowej. Na projektanta wnętrz biblioteki wybrano pracownię Sikora Wnętrza.
Trzykondygnacyjny budynek mieści teraz czytelnię, sale konferencyjne, mikrobiura przeznaczone dla NGO’sów oraz pracownie plastyczne. Sercem nowego oddziału biblioteki jest czytelnia ulokowana w dawnej hali dworcowej. Centralnie położona sala charakteryzuje się szerokim pasmem okien, które dostarczają światła naturalnego oraz znaczną wysokością pomieszczenia pozwalającą na wprowadzenie antresoli. Dzięki temu zabiegowi zwiększono powierzchnię użytkową czytelni, gwarantując dostęp światła dziennego na obu kondygnacjach. Wprowadzono funkcjonalny podział na czytelnię dla dorosłych i sąsiadującą z nią czytelnię dla dzieci w strefie parteru oraz aneks ze stanowiskami komputerowymi na antresoli.
Spójna, wyrazista estetyka Stacji Kultura luźno nawiązuje do tradycji polskiego kolejnictwa, łączy elementy retro (pomalowane na czarno profilowane drewniane filary, boazerie, industrialne półki na książki, okrągły zegar) ze współczesnymi meblami, w tym miękkimi sofami, stylizowanymi na siedziska kolejowe. Kolorystyka ograniczona do czerni, bieli, czerwieni i naturalnego drewna potęguje wrażenie świeżości i ładu. We wnętrzu logicznie i ergonomicznie rozmieszczono wszystkie meble, które urozmaicają architekturę miejsca i wprowadzają nową jakość w korzystaniu z zasobów biblioteki.
Tajemnicę udanej realizacji Stacji Kultura stanowi wyjątkowy, partnerski model współpracy kilku podmiotów zaangażowanych w projekt. Dodatkowo, o czym wspomina sam projektant, przetarg — znienawidzony przez wszystkich ceniących jakość w architekturze — udało się rozpisać z innymi priorytetami niż cena. Czasem mały może więcej. (bes)"

Architektura&Biznes - grudzień 2014

Strona głównaPoprzednia strona WzornictwaWyślij uwagi techniczneLogowanie

Copyright: Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej 2013