Modernizacja placu z fontanną w Mielnie

ARCHITEKTURA WNĘTRZ II rok studia licencjackie. Są niezwykle pracowici. Niedawno mogliśmy brać udział w głosowaniu na projekty zrealizowane przez Nich dla Miastka, dzisiaj prezentujemy projekty koncepcyjne pod nazwą „Modernizacja placu z fontanną przy ul. Kościuszki w Mielnie” – projekt wykonany w ramach współpracy z Gminą Mielno.


PRZENIKANIA – autor ADRIANNA TREDER (II rok lic.)
Plac w centrum Mielna jest jednym z miejsc gdzie można odpocząć i zrelaksować się. Dzięki proponowanej modernizacji mógłby on stać się dodatkową atrakcją miasta. Starą, szarą fontannę zastąpią nowe ekrany wodne z wyciętymi w szklanej tafli podobiznami morsów. Dzięki rastrowaniu ich widoczna nieobecność ma przywołać skojarzenia z odbywającymi się w Mielnie- poza sezonem- Międzynarodowymi Zlotami Morsów funkcjonującymi jako nieoficjalny symbol miasta. Kontynuowanie wizerunku tych wodnych zwierząt ugruntowałoby ich znaczenie i mogło przyczynić się do sformułowania wizytówki nadmorskiego Mielna. Ekrany umieszczone będą w płytkim basenie, którego dno pokryte zostanie fakturą imitującą piasek. Na placu przewidziane jest również miejsce dla lokalnych i przejezdnych muzykantów, uprzyjemniających pobyt letnikom, wypoczywającym na wygodnych leżakach.

 


WYSPA – autor EMILIA MIELNICZUK (II rok lic.)
Mielno, to miasto przyciągające ogrom turystów zjeżdżających się, by odpocząć na plażach Bałtyku oraz skorzystać z wielu kompleksów wypoczynkowych. Przemieszczając się wzdłuż głównych alei mieleńskich, prowadzących do morza, trudno jest znaleźć miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku. Plac usytuowany przy ulicy Kościuszki mógłby sprzyjać wyciszeniu i odprężeniu. W tym celu zaproponowany został i ułożony w odpowiedni sposób modułowy kompleks składający się ze stalowego stelaża i desek. Umieszczone miedzy nimi panele wodne zagwarantują wzrost wilgotności powietrza nawet w najgorętszy dzień lata. Przechodnie będą mogli również usiąść na drewnianych ławkach i podziwiać występy grup muzycznych. Dodatkowo nieustannie będą obcować z natura dzięki zieleni, która otoczy cały obiekt.

 


KAMYKI – autor JOANNA WRZOSEK (II rok lic.)
Mielno jest położone w sąsiedztwie morza i jeziora Jamno, posiada duże obszary leśne i atrakcyjne szlaki turystyczne, co dodatkowo podnosi atrakcyjność miejsca. W sezonie letnim miasto ma dużą ofertę rozrywkową: począwszy od koncertów na świeżym powietrzu, po rejsy spacerowe na jeziorze, aż po lecznicze gorące kąpiele. Zimą w Mielnie odbywa się Międzynarodowy Zlot Morsów , w którym bierze udział tutejszy klub „Eskimos”. Natomiast brakuje tutaj miejsca które wzmocni pozytywny wizerunek miasta, miejsca które będzie służyć jego mieszkańcom i będzie zachęcać turystów do częstych odwiedzin. Głównym założeniem projektowym było nadanie miejscu ładu przestrzennego i odizolowaniu terenu, poprzez nasadzenie dużej ilości zieleni. Rozsypane po betonowej nawierzchni siedziska otoczone wysoką trawą, będą tworzyły idealny klimat do odpoczynku. Istniejąca fontanna zostanie zastąpiona unoszącą się nad placem parą wodną, która oświetlona nocą będzie tworzyć ciekawy efekt wizualny. Inspiracją do powstałej formy jest ślad pozostawiony przez przypływ na brzegu morza.

 


ATRIUM – autor KAROLINA ŚWIĄTEK (II rok. lic.)
Mielno z roku na rok poszerza ofertę atrakcji turystycznych. Jednym z istotnych działań jest rewitalizacja eksponowanego miejsca przy ul. Kościuszki. Zapomniany plac znajdujący się w centrum miasta, mógłby stać się głównym punktem atrakcji dla wielu odwiedzających. Kompozycja usytuowania nowego obiektu na planie prostokąta, odzwierciedla rzeczywisty układ na jakim zbudowane jest miasto Mielno. Wysokie ekrany zaproponowane dla tego miejsca ograniczają dostęp do widoków naruszających intymność mieszkańców okolicy, zaś szum wody tłumi cały otaczający hałas i zgiełk. Nowa forma atrakcji dodawałaby życia przez cały rok, a mieszkańcy mogli by się tu gromadzić i spędzać miło swój czas.

 


TAM GRAM – autor KAROLINA SKUZA (II rok lic.)
Plaża, morze, festiwale i inne atrakcje przyciągają turystów do urokliwego miejsca jakim jest Mielno. W czasie letnim miasto rozkwita ale po za nim nic się nie dzieje. Atrakcje, które można było zobaczyć w sezonie nie funkcjonują w okresie zimowym. Tak jak w lecie Mielno mieniło się różnymi barwami tak i zimą staje się szare i bezbarwne. Jedyną atrakcją w tym okresie jest Międzynarodowy Zlot Morsów, które odbywa się co roku i przyciąga tłumy nie tylko z całego kraju ale także po za nim. W tym roku przybyło na spotkanie ponad 2000 miłośników zimnych kąpieli. To największa atrakcja tego sezonu, która trwa wiele dni pokazując z czego tak naprawdę słynie Mielno. Mors stał się symbolem miasta, który warto pokazać światu. Plac znajdujący się przy głównym deptaku jest jednym z nie wielu miejsc gdzie można odpocząć. W lecie przyciąga muzyków i turystów odpoczywających po za plażą a zimą staje się puste i niezauważalne. Forma z układanki ustawiona na placu tworzy postać morsa widoczną z góry. Każdy element posiada własną funkcję by odwiedzający mógł cieszyć się chłodem w ciepłe dni bądź mógł potańczyć podczas grania muzyki.

 


PANTA RHEI – autor KATARZYNA GRZYBEK (II rok lic.)
W Mielnie zdecydowanie brakuje miejsca, gdzie przechodnie mogliby usiąść i odpocząć. Plac przy ulicy Kościuszki nadawałby się do tego doskonale, gdyby lepiej wykorzystać jego potencjał. Jest to miejsce, które mijają turyści kierujący się w stronę plaży, powinno więc być ono jedną z wizytówek miasta. Ażurowa forma wynurzająca się z górki spełniałaby funkcję pawilonu, gdzie przechodnie mogliby odpocząć w cieniu. Dopełnieniem tej formy byłby plac, w którego centrum mieściłaby się fontanna dająca orzeźwienie siedzącym obok. Ideą do stworzenia projektu był nadmorski krajobraz, a mianowicie fala, której obłe kształty można dostrzec w zaprojektowanych formach. Nazwa projektu „Panta rhei” (z greckiego – „wszystko płynie”) również nawiązuje do głównej idei projektu.

 


PRZYSTAŃ! – autor KLAUDIA PARAFICZ (II rok lic.)
Rytm życia w Mielnie wyznaczają pory roku. Latem miasto przepełnia nieustający gwar, a zima odbiera mu żywotność, tchnąc w opustoszałe deptaki nostalgiczną szarość. Jest takie miejsce w Mielnie, w którym „szarość” nie ustaje nawet latem- pusty plac przy Ul. Kościuszki. Mógłby on pełnić funkcję urokliwego miejsca spotkań, gdyż leży w samym centrum miasta, przy drodze wiodącej na molo. By zwrócić uwagę przechodnia, przestrzeń ta, swoją formą powinna zapraszać do odpoczynku i intrygować niezależnie od pory roku. Mielno to nie tylko plaża i morze ale również piękne jezioro Jamno, które stało się inspiracją do aranżacji wspomnianego placu. Ten plac to przystań!, zawołanie by zwolnić jak i „miejsce spoczynku” żaglówek. Fontanny w kształcie żaglówek zapewniają przysiadającym turystom ukojenie w upalne dni jak i odcięcie od hałasu, a unosząca się wokół para wodna dopełni magii tym chwilom. Zimowa aura odmieni oblicze placu, przystrojone światełkami żaglówki utrzymywać będą świąteczny natrój przez cały rok. Podkreślając formę akwenu z wodą, zaproponowałam powierzchnię dna wyłożoną kamieniem Labrador, który nawet bez wody odda głębię jeziora. Szklany grot imitujący wodę uwydatni ruch spływającej wody, rzucając cień. Most w kształcie przystani wyznacza ścieżki komunikacji, narzucając aktywność całego placu.

 


ZIELONA OSTOJA – autor KLAUDIA PAWŁUSZEK (II rok lic.)
Mielno w okresie letnim to miasto tętniące życiem, przyciągające turystów w różnym wieku. W centrum ulice miasteczka są zatłoczone ludźmi oraz stoiskami usługowymi. Przesyt kolorowych reklam, rozmaitej architektury, zgiełk i natłok straganowych różności wrażliwych poruszać mogą boleśnie. Przydałoby się stworzyć ostoję, w której choćby na chwile, można by uciec od rozgwaru głównych ulic, usiąść w miejscu otoczonym zielenią i chwile odpocząć. Siedzenie pod zadaszeniem byłoby świetnym schronieniem przed słońcem . Strumień wody schładzałby oraz dostarczał ukojenie w upalne dni. Siedzisko pokryte siatką stworzy możliwość wygodnego odpoczynku, a szum wody wpłynie pozytywnie na nasze zmysły. Zaproponowane trzy źródła symbolizują wody Morza Bałtyckiego, jeziora Jamno oraz źródła życiodajnej energii Mielna.