Wernisaż The North Fashion

Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej wernisażu organizacji studenckiej Instytutu Wzornictwa – „The North Fashion”, który odbył się 1 lutego 2019 roku w Bałtyckiej Galerii Sztuki w CK 105. Wystawa obejmuje fotografie o tematyce modowej, na których prezentowane są kolekcje ubrań zaprojektowane przez członków organizacji „The North Fashion”.


“Slow fashion”- to tytuł wystawy i  hasło idei projektu łączącego pięć kolekcji przygotowanych przez studentów zrzeszonych w Organizacji Studenckiej „The North Fashion”, działającej przy Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. W dobie konsumpcjonizmu i nieustannie zmieniających się trendów projekt jest próbą zwrócenia uwagi na sposób w jaki powstają noszone ubrania i zwrócenia uwagi na problem, co dzieje się z nimi po naszym użytkowaniu. Sklepy odzieżowe zmieniają swój asortyment kilkakrotnie w ciągu sezonu, a producenci nie przywiązują zbytniej uwagi do jakości i długotrwałości produktów, gdyż ich żywotność ostatecznie dotyczy co najwyżej kilku miesięcy.

Odzież, którą kupujemy, powstaje w krajach Azji ze względu na minimalne koszty produkcji a w rezultacie, cały proces projektowania i wytwarzania jest zdecydowanie dłuższy niż samo użytkowanie ubrań. Przygotowane przez „The North Fashion” kolekcje, to odzież stworzona z myślą o ponadczasowości. Uszyte z dbałością o szczegóły kreacje odnoszą się do klasycznych, prostych krojów. Sylwetki zawierają ręcznie tworzone aplikacje i niemożliwe do osiągnięcia w warunkach przemysłowych efekty. Dodatkowym atutem kolekcji jest wykorzystanie niebanalnych materiałów, często z odzysku, dzięki czemu dobrej jakości tkaniny zyskują nowe życie.Wystawa obejmuje fotografie o tematyce modowej , na których prezentowane są kolekcje ubrań zaprojektowane przez członków organizacji „The North Fashion”.

Kreacje zaprezentowane zostały w trakcie pokazu mody Fashion Day – III edycja w Koszalinie, podczas jubileuszu 50 – lecia Politechniki Koszalińskiej i 20-lecia Instytutu Wzornictwa. Organizacja studencka „The North Fashion” działa przy Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej od października 2013 roku. Jej celem jest rozwój warsztatu projektowego oraz tworzenie wydarzeń promujących kulturę mody. Studenci – członkowie organizacji – wiążą swoją przyszłość z projektowaniem mody, tworząc autorskie projekty z zakresu ubioru i biżuterii. Ważnym doświadczeniem są publiczne prezentacje i pokazy, które stanowią również wkład młodych ludzi w rozwój kulturalno – artystyczny miasta Koszalina i całego regionu.  


Projekty kolekcji: opiekun organizacji mgr. Sara Betkier

studenci IW:Renata Barteczko / Ewa Borowińska / Adrianna Wichrowska / Magdalena Wiśniewska-Kukuła


zdj. Wojciech Szpak


zdj. Emilian Reiske


16 marca 2019 Kinie Bajka w Darłowie o godzinie 17:00, odbył się wernisaż organizacji studenckiej Instytutu Wzornictwa – „The North Fashion”. Wystawa pod nazwą „Slow fashion” była częścią programu wydarzenia pn.: „Siła Kobiet”, na które zaprosił Darłowski Ośrodek Kultury im. L. Tyrmanda w Darłowie.