Wernisaż EMKA / Magdalena Sadłowska

Serdecznie zapraszamy na wernisaż EMKA, na którym prace zaprezentują: Magdalena Sadłowska i Mateusz Pęk.  Wernisaż odbędzie się 9 marca 2019, (sobota) o godzinie 17.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Wystawa będzie czynna do 2 kwietnia 2019, w godzinach 10.00-18.00.


Tytułowa EMKA to potocznie rozmiar średni, ale też „typ” powszechnie akceptowalny.

Przewidywalność, modułowość i elastyczność to cechy pożądane we współczesnym świecie. Funkcjonujemy w ramach uśrednionych przedmiotów, ubrań, ale również cech osobowościowych. Pragniemy od nich uciec, gdyż budzą w nas dwuznaczne uczucia. Tę ambiwalencję eksploruje Mateusz Pęk w cyklu prac „Życie jako problem”, poddając rzeźbiarskiej transformacji fotele biurowe. Magdalena Sadłowska w swoim cyklu „Ćwiczka-ćwicząca”, poprzez powtarzalność motywu malarskiego, pragnie ukazać groteskę nieustannego dopasowywania się jednostki wobec wymogów jakie stawia przed nią świat.

Magdalena Sadłowska – (ur. 1993) Mieszka w Gdańsku. Zatrudniona w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej w Zakładzie Projektowania Spekulatywnego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tworzy obiekty przestrzenne. Absolwentka Wydziału Malarstwa w pracowni prof. Jarosława Baucia na ASP w Gdańsku (2018). Stypendystka MKiDN (2017/2018). Brała udział w licznych wystawach i przeglądach sztuki. Otrzymała m.in. wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa im. Wojciecha Fangora w Gdańsku (2018).


Mateusz Pęk (ur. 1978) Obecnie pracownik naukowo-dydaktyczny ASP w Gdańsku. Zajmuje się instalacją multimedialną oraz grafiką użytkową. Studiował w ASP w Gdańsku oraz Instytucie Sztuk Wizualnych w Orleanie. Dyplom w pracowni intermediów prof. Witosława Czerwonki (2002). Zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie „Baltic goes digital” oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla młodego twórcy. Brał udział w licznych wystawach w kraju i zagranicą, m.in.: Kunsthalle St. Annen w Lubece, galeria Atelier w Berlinie, Zendai MoMA w Szanghaju, Goethe Instytut w Atenach.