Gdynia Design Days 2019

W ramach Festiwalu Gdynia Design Days 2019 / POLARYZACJA, który odbył się w terminie od 6-14 lipca, można było zobaczyć prace studentów Instytutu Wzornictwa PK pt.: Duplikat..Unikat. Współistnienie przeciwieństw.

Ekspozycja była częścią wystawy NOWA GENERACJA i odbyła się w murach Pomorskiego Parku Naukowo-Technicznego.

/PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, budynek III, piętro I/ #gdyniadesigndays#gdd2019 / http://gdyniadesigndays.eu/

Zapraszamy do relacji zdjęciowej z wystawy:


 fot. dr Justyna Matysiak

GDD 2019 w mediach – Polskie Radio Koszalin – wywiad


Kurator Wystawy Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej –  dr Justyna Matysiak

Wystawa Duplikat.. Unikat. Współistnienie przeciwieństw reprezentuje dwa różne aspekty designu, które współistniejąc ze sobą przenikają się pomimo kontrastów. Określenia duplikat, unikat powiązane z pojęciami uniwersalizmu i indywidualizmu, powtarzalności i jednostkowości łączą się we wzajemnym dialogu. Unikat to jedyny w swoim rodzaju egzemplarz, nie możliwy do powtórzenia, duplikat to drugi egzemplarz, dokładnie taki sam jak pierwszy – drugi oryginał. Duplikat, jak również seryjnie powtórzony egzemplarz zawierają w sobie unikat, jest nim pomysł.Prezentujemy innowacyjny, przeznaczony do produkcji seryjnej mebel, jako niezbędny element aranżacji przestrzeni człowieka oraz ubiór i biżuterię, jako okrycie sylwetki w subiektywnym, jak i uniwersalnym ujęciu. Mebel, choć projektowany z myślą o seryjnej produkcji nosi w sobie znamiona indywidualizmu, zarówno ze względu na jego twórcę, jak i odbiorcę. Ubiór poprzez unikalne potraktowanie materii, czy nietypowe łączenie typowych surowców nabiera cech unikatu, ale również daje szerokie możliwości zastosowania w zależności od indywidualnych potrzeb.

Postrzeganie formy, materii i konstrukcji, badanie właściwości materiałów, poznawanie dostępnych technologii , to elementy niezbędne w kreowaniu form meblarskich. Projektowanie mebla jest przestrzenią dla rozwoju twórczych inwencji, predyspozycji i osobistej wrażliwości, jak również miejscem wnikliwej analizy procesu projektowego oraz świadomego działania w kreowaniu otoczenia i istniejących w nim obiektów użytkowych.

Mentoring wykładowców Politechniki Koszalińskiej oraz menadżerów firmy Kołaszewski pozwoliły zrealizować szereg inspirujących projektów możliwych do wykonania i zaistnienia na rynku.

Prezentowane przedsięwzięcie zostało przeprowadzone w formie otwartego konkursu dla wszystkich studentów Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej oraz jako zadanie semestralne w ramach dydaktyki w Pracowni Mebla pod hasłem: KAWA W PATIO.

Ubiór, tkanina i biżuteria istnieją jako spójna treść pojęcia mody. Wiążą się od zawsze ze wszystkimi działaniami ludzkiej egzystencji i dlatego są terem różnorodnych odniesień, kompilacji, reinterpretacji, czy eksperymentów.  Umiejętność wykształcenia indywidualnego języka wypowiedzi, wytyczanie nowych wyzwań, poszukiwanie nowych kierunków rozwoju i źródeł inspiracji, otwierają drogę dla rozwiązań nieszablonowych i wyznaczania takich perspektyw, które powstają również poza regułami mody.

Ze wszystkich  obszarów designu, moda jawi się jako dziedzina najsilniej związana z naszym osobistym poczuciem tożsamości. 

 

Żadna z prezentowanych form nie powstałaby bez fizycznego dotyku dłoni autorów traktujących

wybrane medium w sposób bardzo osobisty. Wzajemne przenikanie się struktur, faktur i barw

stanowi pole niekończących się inspiracji dla nowych, unikalnych pomysłów i ich zastosowań.

Prezentowane prace studentów Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej z zakresu mebla,

ubioru i biżuterii są ich osobistym językiem zainteresowań, poszukiwań i kreacji.