Gdynia design days 4-11 lipca 2020 (online)

GDYNIA DESIGN DAYS 2020  zbliża się wielkimi krokami:) !!!  W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest UWAGA.
Aby wziąć udział w wydarzeniu, które w tym roku odbędzie się ONLINE wystarczy zalogować się na platformę GDD, gdzie będzie można zobaczyć również nasz topic pt.: INTER–ACTIONS. gdyniadesigndays.eu/pl/gdd-zamelduj.html

Oto co pokażemy i o czym będziemy rozmawiać na tegorocznym festiwalu w ramach topicu INTER-ACTIONS:

Współczesność stawia przed nami szereg wyzwań i możliwości. Wzajemne interakcje aktualnie istniejących zjawisk, obiektów, problemów mogą nieść zarówno pytania jak i odpowiedzi.

Zastanowimy się nad tym, jaki wpływ na projektowanie ma nasz sposób postrzegania i rozumienia rzeczywistości? Na co dziś warto zwrócić baczną uwagę?

Poszukamy odpowiedzi na pytanie:
Czym jest odpad? Jaki kryje w sobie potencjał? Czy może wytyczyć zupełnie nową ścieżkę w projektowaniu stając się źródłem inspiracji?

Mamy świadomość, że w obliczu kryzysu, w jakim znajduję się dzisiejszy świat, rozważne korzystanie
z zasobów i nieszablonowe projektowanie jest w stanie przynieść realną zmianę w tym obszarze. Przedstawimy przykłady takiego działania i zaprosimy do wymiany doświadczeń na polu projektowania ubioru, pomysłowego wykorzystywania zużytego papieru oraz zachęcimy do spojrzenia z innej strony na otaczające nas, pozornie zbędne rekwizyty codzienności.

Naszym celem jest znalezienie unikalnej wartości  w zużytej materii oraz nadanie jej nowej postaci zarówno formalnej, jak i funkcjonalnej.Rozpoczniemy od prezentacji dwóch prac dyplomowych. Pierwsza  z nich pt.: Moduł punktem wyjścia

dla tworzenia projektu kolekcji ubiorów i dodatków autorstwa Kornelii Trzcionkowskiej pod kierunkiem

dr Anny Szklińskiej to koncepcja bazująca na idei upcycling’u, druga  pt.: Zero waste. Projekt kolekcji ubiorów damskich autorstwa Irminy Kopki również pod kierunkiem dr Anny Szklińskiej jest poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, czy istnieje metoda konstruowania odzieży i wykorzystywania tkanin z drugiego obiegu, tak aby pozostawić jak najmniejszy ślad poprodukcyjny.

Następnie przedstawimy realizację mgr Mateusza Rybarczyka pt.: EKO=EKO, która pokaże, jak bycie uważnym w środowisku codzienności ma szansę stać się eko-nomiczną inspiracją do eko-logicznego projektu. Autor zaprasza nas do zapoznania się z jego osobistą przygodą twórczego wykorzystania elementów dekoracyjnych sklepu odzieżowego, które zamiast śmieciem stały się marką notesów hand-made.

Całość prezentowanej tematyki dopełnią działania twórcze dr Anny Szklińskiej pt.: Re-konstrukcja przestrzeni. Formy puste. Autorka zadaje pytanie o to, czy można postrzegać obiekty powszechnie uznane za śmieci, jako wizualny zapis naszego istnienia, który poprzez swoją formę pustą staje się ważnym komunikatem.  

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w festiwalu, do otwartej rozmowy z autorami, do zadawania pytań i aktywnego uczestnictwa w każdym z naszych tematów. W końcu chodzi o INTERACTIONS!:)

Zaczynamy 4 lipca!

Zamelduj się na GDD i bądź z nami!!!:)

 


Organizatorem wydarzenia jest PPNT Gdynia | Centrum Designu           #gdyniadesigndays, #gdd2020