Cykl spotkań online z wybitnymi twórcami polskiej architektury

 

Wartości w Architekturze – miesięcznik Architektura – murator zaprasza na spotkania z wybitnymi twórcami polskiej architektury

Miesięcznik Architektura – murator wraz z serwisem architektura.murator.pl rozpoczynają cykl spotkań online z wybitnymi twórcami polskiej architektury. Dyskusje z architektami o tym, co w architekturze najcenniejsze, pod wspólnym tytułem „Wartości w architekturze”, prowadzone będą przez uznane autorytety – kuratorów, dziennikarzy, aktywistów i ukażą wyzwania współczesnej architektury na tle ostatnich kilkudziesięciu lat.

– Ostatnie lata charakteryzują się wielką dynamiką zmian  we wszystkich dziedzinach – kulturze, gospodarce, nauce, polityce, kwestiach społecznych. Także w architekturze, która stanowi przecież ramy życia. Jakie cechy architektury uznawane są więc za szczególnie istotne?  Czy i jak kryteria oceny zmieniają się w czasie? Czy istnieje jeszcze architektura ponadczasowa? W jaki sposób tradycja, nauczanie, przełomowe momenty historyczne, ale także moda, technika, finanse, a przede wszystkim osobiste doświadczenia wpływają  na twórczość w dziedzinie architektury?  – o tym chcielibyśmy rozmawiać w czasie tych spotkań – mówi  Ewa P. Porębska, inicjatorka projektu i redaktorka naczelna miesięcznika Architektura – murator.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 25 marca o godzinie 11.00 pod tytułem „Nasz przyjaciel demiurg”,

Tematyka spotkania:

  • Kim jest architekt? Zawodowe wyzwania. Pokoleniowe i własne.
  • Marzenia a realia. Rola doświadczenia. Wzorce. Ograniczenia a wyzwania.
  • Jak upływ czasu wpływa na poglądy i cele architekta.
  • Co jest miarą sukcesu.

Dzięki uprzejmości APA Wojchechowski Architekci, pierwsze spotkanie odbędzie się w siedzibie firmy APA przy ul. Kamionkowskiej 32 w Warszawie. Całość będzie transmitowana online na stronie: wartosci.architektura.muratorplus.pl

Uczestnicy pierwszego spotkania:

Prowadząca:

Ewa P. Porębska –  Krytyczka architektury, kuratorka, ekspertka i jurorka licznych konkursów architektonicznych polskich i zagranicznych. Redaktor naczelna miesięcznika Architektura – murator.

Goście:

Robert Konieczny – Jeden z najbardziej znanych na forum międzynarodowym polskich architektów. Założyciel pracowni KWK Promes, od 2019 roku członek francuskiej Académie d’architecture.

Dorota Sibińska – Promotorka architektury odpowiedzialnej społecznie. Od 2004 roku prowadzi wraz z Martą Nowosielską i Filipem Domaszczyńskim własną pracownię projektową XYstudio, specjalizującą się w projektowaniu obiektów przeznaczonych dla najmłodszych.

Szymon Wojciechowski – Prezes Zarządu APA Wojciechowski Sp. z o.o., architekt, w którego pracowni większość nowych projektów zdobywa certyfikat LEED lub BREEAM i odwołuje się do świadomości ekologicznej oraz idei zrównoważonego rozwoju.

Dostęp do transmisji jest bezpłatny. Więcej informacji na temat cyklu spotkań „Wartości w architekturze”  oraz zapisy na stronie:wartosci.architektura.muratorplus.pl

Organizatorzy zapraszają do udziału online pracownie architektoniczne, architektów i projektantów, studentów  i  przedstawicieli  uczelni wyższych oraz wszystkich zainteresowanych architekturą,  kulturą i otaczającą nas przestrzenią.

Zainteresowanych aktywnym uczestnictwem w spotkaniu, w tym możliwością zadawania pytań uczestnikom dyskusji zachęcamy do kontaktu z redakcją: architektura_foto@grupazpr.pl.

Architektura – murator  – to najważniejszy i najbardziej wpływowy magazyn architektoniczny w Polsce, specjalizujący się przede wszystkim w profesjonalnej prezentacji współczesnej architektury polskiej i światowej. Na łamach Architektury-murator od początku jej istnienia, czyli 1994 roku, przedstawiono około 4000 budowli zrealizowanych w naszym kraju. Miesięcznik otrzymał 32 nagrody i wyróżnienia za szatę graficzną, a w 2014 roku Honorową Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególny wkład w upowszechnianie kultury.

Architektura.murator.pl – serwis miesięcznika Architektura-murator  to najważniejsza platforma informacyjno-publicystyczna branży architektonicznej, skierowany szczególnie do użytkowników, których zawodem i życiową pasją jest architektura.