08 mar Cykl spotkań online z wybitnymi twórcami polskiej architektury
Wartości w Architekturze – miesięcznik Architektura – murator zaprasza na spotkania z wybitnymi twórcami polskiej architektury
Miesięcznik Architektura – murator wraz z serwisem architektura.murator.pl rozpoczynają cykl spotkań online z wybitnymi twórcami polskiej architektury. Dyskusje z architektami o tym, co w architekturze najcenniejsze, pod wspólnym tytułem „Wartości w architekturze”, prowadzone będą przez uznane autorytety – kuratorów, dziennikarzy, aktywistów i ukażą wyzwania współczesnej architektury na tle ostatnich kilkudziesięciu lat.
– Ostatnie lata charakteryzują się wielką dynamiką zmian we wszystkich dziedzinach – kulturze, gospodarce, nauce, polityce, kwestiach społecznych. Także w architekturze, która stanowi przecież ramy życia. Jakie cechy architektury uznawane są więc za szczególnie istotne? Czy i jak kryteria oceny zmieniają się w czasie? Czy istnieje jeszcze architektura ponadczasowa? W jaki sposób tradycja, nauczanie, przełomowe momenty historyczne, ale także moda, technika, finanse, a przede wszystkim osobiste doświadczenia wpływają na twórczość w dziedzinie architektury? – o tym chcielibyśmy rozmawiać w czasie tych spotkań – mówi Ewa P. Porębska, inicjatorka projektu i redaktorka naczelna miesięcznika Architektura – murator.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 25 marca o godzinie 11.00 pod tytułem „Nasz przyjaciel demiurg”,
Tematyka spotkania:
- Kim jest architekt? Zawodowe wyzwania. Pokoleniowe i własne.
- Marzenia a realia. Rola doświadczenia. Wzorce. Ograniczenia a wyzwania.
- Jak upływ czasu wpływa na poglądy i cele architekta.
- Co jest miarą sukcesu.
Dzięki uprzejmości APA Wojchechowski Architekci, pierwsze spotkanie odbędzie się w siedzibie firmy APA przy ul. Kamionkowskiej 32 w Warszawie. Całość będzie transmitowana online na stronie: wartosci.architektura.muratorplus.pl
Uczestnicy pierwszego spotkania:
Prowadząca:
Ewa P. Porębska – Krytyczka architektury, kuratorka, ekspertka i jurorka licznych konkursów architektonicznych polskich i zagranicznych. Redaktor naczelna miesięcznika Architektura – murator.
Goście:
Robert Konieczny – Jeden z najbardziej znanych na forum międzynarodowym polskich architektów. Założyciel pracowni KWK Promes, od 2019 roku członek francuskiej Académie d’architecture.
Dorota Sibińska – Promotorka architektury odpowiedzialnej społecznie. Od 2004 roku prowadzi wraz z Martą Nowosielską i Filipem Domaszczyńskim własną pracownię projektową XYstudio, specjalizującą się w projektowaniu obiektów przeznaczonych dla najmłodszych.
Szymon Wojciechowski – Prezes Zarządu APA Wojciechowski Sp. z o.o., architekt, w którego pracowni większość nowych projektów zdobywa certyfikat LEED lub BREEAM i odwołuje się do świadomości ekologicznej oraz idei zrównoważonego rozwoju.
Dostęp do transmisji jest bezpłatny. Więcej informacji na temat cyklu spotkań „Wartości w architekturze” oraz zapisy na stronie:wartosci.architektura.muratorplus.pl
Organizatorzy zapraszają do udziału online pracownie architektoniczne, architektów i projektantów, studentów i przedstawicieli uczelni wyższych oraz wszystkich zainteresowanych architekturą, kulturą i otaczającą nas przestrzenią.
Zainteresowanych aktywnym uczestnictwem w spotkaniu, w tym możliwością zadawania pytań uczestnikom dyskusji zachęcamy do kontaktu z redakcją: architektura_foto@grupazpr.pl.
Architektura – murator – to najważniejszy i najbardziej wpływowy magazyn architektoniczny w Polsce, specjalizujący się przede wszystkim w profesjonalnej prezentacji współczesnej architektury polskiej i światowej. Na łamach Architektury-murator od początku jej istnienia, czyli 1994 roku, przedstawiono około 4000 budowli zrealizowanych w naszym kraju. Miesięcznik otrzymał 32 nagrody i wyróżnienia za szatę graficzną, a w 2014 roku Honorową Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególny wkład w upowszechnianie kultury.
Architektura.murator.pl – serwis miesięcznika Architektura-murator to najważniejsza platforma informacyjno-publicystyczna branży architektonicznej, skierowany szczególnie do użytkowników, których zawodem i życiową pasją jest architektura.